Teknoloji

Tartışmalı Koruma Teknolojisi Denuvo Hogwarts Mirasında Yer Alacak: Oyunu Nasıl Etkileyecek?

 
Avalanche Software tarafından geliştirilen ve Warner Bros tarafından geliştirilen Games tarafından yayınlanacak olan Hogwarts Legacy’nin tartışmalı koruma teknolojisi Denuvo’yu kullanacağı açıklandı. Korsanlıkla mücadele yazılımı olan Denuvo, bu noktada olumsuz olarak anılan bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Denuvo yazılımı, oyunun Steam versiyonunda yer alacak.
 
Çok sayıda rapor, Denuvo’nun oyun performansını etkilediğini bildiriyor
 
 
 
Eleştirilerin odağında yer alan Denuvo, bir nevi dijital haklar yönetimi (namı diğer DRM) yazılımı olarak piyasada bulunuyor. Oyunun korsan sürüme düşmesini (crack) engellemek için kullanılan bu yazılımdan yola çıkarak sistematik olarak online doğrulama kullanmaktadır. Çevrimiçi doğrulama ise oyuncuların her zaman aktif bir internete sahip olmasını gerektirir. Bu nedenle oyunu oynarken internet bağlantınızın olması gerekiyor aksi halde Denuvo yazılımı oyunu oynamanıza izin vermiyor.
 
Denuvo bu sistemle karşımıza çıkarken, diğer yandan birçok raporda bunun birçok oyunun performansını etkilediği aktarılıyor. Bu bağlamda pek çok geliştirici grubu ilk etapta bu yazılımı kullanıyor, belli ki bir süre sonra bu yazılımı mevcut oyunlarından kaldırıyorlar. Örneğin, hem Rise of the Tomb Raider hem de Shadow of the Tomb Raider Denuvo yazısıyla yayınlandı. Daha sonra bu yazılımlar bu oyunlardan kaldırıldı.
 
Bakalım Hogwarts Legacy için yapılan bu saldırı ne gibi sonuçlar verecek. Hogwarts Legacy, 10 Şubat’ta PlayStation 5, Xbox Series ve Steam üzerinden PC için, ardından 4 Nisan’da PlayStation 4 ve Xbox One için ve son olarak 25 Temmuz’da Switch konsolları için çıkış yapacak.

haberkahta.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu