Teknoloji

Plastik Atıkların Neden Olduğu Bir Hastalık Tespit Edildi

2017 bilgilerine göre atık plastiklerin %79’u kendilerini çöplüklerde veya doğada buluyor. Elbette ‘doğa’ başlığı altında yıllardır kirliliğe tepki gösteren okyanuslar var. Okyanusların kirlenmesi sadece deniz yaşamını etkilemez.

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, bunun daha fazla kanıtını sağladı. Bilim adamları plastik atıkların deniz kuşlarında verdiği zararı incelediler ve bunu bir hastalık olarak tanımladılar:’ plastisite‘.

Plastik atıklar kuşların organlarında fiziksel hasara neden oluyor:

Journal of Hazardous Materials dergisinde yayınlanan araştırmaya göre deniz kuşları, plastik atık tüketmeleri nedeniyle ‘plasticosis’ adı verilen bir hastalığa yakalanıyor. Keskin kenarlı plastik atıklar kuşları doğrudan vücutlarının içinde yaralar, organlarına zarar verirler.

Bilim adamlarının yakından inceledikleri deniz kuşu türü, pembe ayaklı yelkovandı. Onlarca ölü kuşun midesinde yapılan incelemeler, plastik hasaraçıklığa kavuşmuş:

Avustralya’dan yaklaşık 600 kilometre uzaklıkta bulunan Lord Howe Adası’na Yuva yapan bu kuş türü, her sonbaharda adanın kıyılarında normalden daha zayıf bir halde görülür. Kuşların çoğu hasta veya ölü olarak bulunabilir.

Hassas İçerik
  • Ölü bir pembe ayaklı yelkovanın midesinden plastik.

cinarcik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu