Haber

Japonya ve Yunanistan güvenlik alanında işbirliğini artıracak

Japonya ve Yunanistan, artan jeopolitik riskler karşısında güvenlik alanında işbirliğini artırma konusunda anlaştılar.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Tokyo’da bir araya geldiği Japonya Başbakanı Kishida Fumio ile ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeleri görüştü.

Görüşmeye ilişkin ortak açıklama yapan Kişida ve Miçotakis, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını “haksız ve yasadışı savaş” olarak nitelendirerek kınadı.

İki başbakan, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana dünyanın en katı ve karmaşık güvenlik kuralları konusunda tarihi bir dönüm noktasında olduğunu söyledi.

Jeopolitik risklerin artması karşısında güvenlik alanında iş birliğini artırma konusunda mutabık kalan Kisida ve Mitsotakis, Serbest ve Açık Hint-Pasifik vurgusu yaptı.

NATO’nun Hint-Pasifik angajmanını güçlendirmenin gerekliliğine dikkat çeken Kishida ve Mitsotakis, Japonya ile NATO arasındaki işbirliğini ilerletmenin öneminin altını çizdiler.

İkili, Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizi de dahil olmak üzere statükoyu tek taraflı olarak zorla değiştirmeye yönelik her türlü girişime ve gerilimi artırmaya yönelik baskılara karşı çıkma konusunda anlaştılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu