Haber

Fransa, İran’da gözaltına alınan vatandaşının akıbetinden endişeli

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Ekim 2022’den bu yana İran’da tutuklu bulunan İrlanda uyruklu Bernard Phelan’ın sağlığı ve akıbetiyle ilgili endişelerini dile getirerek derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Phelan’ın İran makamları tarafından keyfi olarak gözaltına alınan 7 Fransız vatandaşından biri olduğu belirtildi.

Açıklamada, Paris yetkililerinin Phelan’ın kırılgan sağlığı ve akıbetinden endişe duyduğu belirtilirken, bu kişinin sağlık durumunun takip edilip edilmediği netlik kazanmadı.

Açıklamada, Fransız yetkililerin İran ile Phelan’ın derhal serbest bırakılmasını sağlamak için İrlanda hükümeti ile görüşmelerde bulunduğu kaydedildi.

Uluslararası basında çıkan haberlere göre Phelan, Ekim 2022’den beri İran’da gözaltında tutuluyor.

Öte yandan Tahran yönetimi, Phelan’ın tutuklanmasına ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

İran’da gözaltına alınan Fransızlar

İran, Mayıs ayında iki Fransız vatandaşını casusluk yaptıkları gerekçesiyle gözaltına almış ve 6 Ekim’de devlet televizyonunda bu iki kişinin “Fransız dış istihbarat teşkilatında (DGSE) çalıştıklarını ve bu ülkeye yumurtlamak için geldiklerini” söyledikleri sahneleri yayınlamıştı. rejim değişikliği için zemin”.

Fransız basını İran’da yakalanan iki Fransız için “İran’da Fransız öğretmen gözaltına alındı” ve “İran’da Fransız çift gözaltına alındı” manşetleri attı.

Fransa, İran’da gözaltına alınan iki vatandaşının “casus” olduklarını söylemeye zorlandığını ve itirafların doğru olmadığını savundu.

Paris yönetimi, Tahran’daki 2 Fransız tutuklunun derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna da İran’da toplam 7 Fransız vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

habereyyubiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu