Ekonomi

Fabrika Karantina Tazminatı Desteği Yürürlüğe Girdi

Bitki karantina tazminatı esası kapsamında, fındıkta bulunan narenciye uzun anten böceği için 4 yıllık karantina süresi boyunca aynı alan için dekar başına toplam 16 bin lira olmak üzere bir defaya mahsus ödeme yapılacak. Çekirdekli meyvelerde sarcha virüsüne karşı 3 yıllık karantina süresi boyunca ağaç başına toplam 450 lira. ???????

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Bitki Karantinası Tazminat Desteğine İlişkin Tebliğ, 1 Ocak itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Öte yandan bitki karantina tazminatı esası kapsamında fındıkta aynı alan için, turunçgil uzun anten böceği için 4 yıllık karantina süresince aynı alan için dönüm başına toplam 16 bin lira destek sağlanıyor. döneminde, sert çekirdekli meyvelerdeki sarcha virüsü için ise 3 yıllık karantina süresi boyunca ağaç başına toplam 450 lira. ödeme yapılacaktır.

Daha önce söz konusu takviyeler kilogram cinsinden sağlanıyordu.

Üretim alanında narenciye uzun antenli böceği veya sarka virüsü tespit edilen üreticiler, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarının bulunduğu Tarım ve Orman Bakanlığı il veya ilçe müdürlüğüne 23 Şubat 2024 tarihine kadar dilekçe ile başvuracak. yer alıyor.

Bakanlık destek ödemelerini denetleyecek. Bu amaçla yapılacak çalışmalarda gerektiğinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarının, kooperatiflerin, ziraat odalarının ve birliklerin hizmetlerinden de yararlanılacaktır.

Düzenleme ile 4 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bitki Karantina Eki Uygulama Tebliği de yürürlükten kaldırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu