Dünya

Bakan Nabati’den enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin açılışında bir konuşma yaptı.

Bakan Nabati’nin açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

– 11 ili ve 14 milyondan fazla insanı doğrudan etkileyen deprem felaketine rağmen 2023 yılına ilişkin ekonomik aktiviteye ilişkin öncü göstergeler büyümenin devam ettiğini gösteriyor. Salgın dünyayı tüketti. Wuhan’da hapşıran Sapanca’da hastalandı. Dünya bir beden gibidir. Küresel ekonomi ciddi anlamda stresli ve yorgunken Türkiye pozitif ayrıştı.

– ‘Olumlu farklılaşacağız, büyümeye devam edeceğiz’ dediğimizde hayata iyi bakmayanlar ‘Olmaz’ dedi. Oldu mu? Hemen ardından dünya kendini toparlamaya çalışırken dünya yeni bir dünya düzenine doğru ilerlerken Rusya-Ukrayna Savaşı da tüm dünyayı etkisi altına aldı ve ben ‘Ayrılacağız’ dedim tarihi zirvelerin olduğu bu dönemde. tüm emtia fiyatlarında. Türkiye’ye güvendiğimiz için, gücünü ve avantajlı noktalarını biliyoruz.

– Tüketici Güven Endeksi’nin yüzde 87,5 ile salgın öncesi seviyelerin üzerine çıktığını yineleyen ve böyle bir dönemde seçimlerin yapıldığına işaret eden Nebati, küresel şoklarla geçen salgın sonrası dönemde iş insanlarının gerekli tüm tedbirleri aldıklarını söyledi. ortaya çıkan yeni fırsatlardan en iyi şekilde yararlanın. her türlü desteği verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini vurguladı.

– Küresel salgının başlamasıyla birlikte tüm dünyada ortaya çıkan talep yönlü enflasyon sorunu, 2022 yılının prestijiyle başta enerji ve gıda olmak üzere emtia fiyatlarındaki yüksek artışlar nedeniyle arz yönlü bir yapıya dönüştü.

– Enflasyonun kademeli olarak tek haneli seviyelere inmesini sağlayacağız. İnşallah nisan ayı enflasyon rakamları açıklandığında yüzde 50’nin çok altında bir seviyeye gelmiş olacağız” dedi.

agacorenhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu